Novinky

Na silnicích přibylo 4000 aut na CNG, 30. 01. 2018

Zájem o vozy s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) v České republice výrazně roste. Jen za loňský rok přibylo na silnicích 4000 těchto vozů, meziroční nárůst činil 25 procent. Celkem je aut na CNG v provozu přibližně 20 tisíc. Zvyšuje se i počet plnicích stanic, kterých je nyní v Česku v provozu 172.

S rostoucím počtem aut se zvyšuje i spotřeba stlačeného zemního plynu. Ta meziročně vzrostla o 13,9 % na 67,6 miliónu kubíků. Největší podíl na spotřebě mají podle Českého plynárenského svazu (ČPS) autobusy městské hromadné dopravy, kterých je v provozu přes 1000. „Počet vozidel na CNG se u nás meziročně zvýšil o více než čtyři tisíce. V souladu s tím se rozšiřuje i potřebná infrastruktura. Jen loni se počet veřejných stanic CNG rozrostl o 27 nových. Rostoucí zájem registrujeme hlavně v městské hromadné dopravě. Autobusy na stlačený zemní plyn jezdí už ve více než 60 českých městech,“ řekl výkonný ředitel ČPS Jan Ruml. 

Poloviční náklady
K hlavním důvodům sílícího zájmu firem i veřejnosti o CNG patří téměř poloviční náklady na pohonné hmoty ve srovnání s tradičními palivy. Za kubík CNG, který přibližně odpovídá jednomu litru benzínu, se nyní platí asi 17,50 Kč. Se zachováním zvýhodněné sazby spotřební daně pro stlačený zemní plyn i po roce 2020 počítá vládou schválený Národní akční plán Čistá mobilita. „V této souvislosti doufáme, že ve vládě dojde co nejdříve k potvrzení podpory CNG,“ upozornil Ruml.

Zdroj: Právo,
Datum: 30. 1. 2018

Český plynárenský svaz

Jazyk: