Novinky

Na elektromobily dají sto milionů, 05. 02. 2018

Obce a kraje letos mají možnost získat až čtvrt milionu na nákup alternativy, jejíž pořizovací cena je v porovnání s vozem na konvenční pohon nesrovnatelně vyšší.

Aut se spalovacími motory v Olomouckém kraji rok od roku přibývá a jejich škodliviny lidem ničí zdraví. Obce a kraje letos mají možnost získat až čtvrt milionu na nákup alternativy, jejíž pořizovací cena je v porovnání s vozem na konvenční pohon nesrovnatelně vyšší. Starostové sice poukazují na to, že jde o kapku v moři, ale třeba v Jeseníku o nákupu takových automobilů pro úředníky a strážníky skutečně uvažují. 

Ministerstvo životního prostředí rozdělí 100 milionů korun z Národního programu Životní prostředí a žadatelé se mohou těšit až na 250 tisíc korun, zvýhodněnou půjčku, kterou mohou s dotací kombinovat, nebo na dotaci k úhradě nákladů operativního leasingu. Příspěvek mohou obce, kraje nebo jejich příspěvkové organizace čerpat na elektromobily, vozy na stlačený zemní plyn (CNG) či vozidla s hybridním pohonem. 

Je to o penězích. V Uničově sice máme dobíjecí místo, i když není na rychlé dobíjení, a tak je spíše vhodné pro návštěvníky města, ale nákup těchto vozidel je pro nás zatím nemyslitelný,“ reagoval starosta Uničova Radek Vincour (ODS). 

Pořizovací cena elektromobilu je pro Uničov vysoká. „Musíme jednat co nejhospodárněji. Vím, že i když výměna pěti aut v Uničově by byla jako kapka v moři, také vím, že jako města bychom měli začít, být motivací, ale v letošním roce určitě ne. Je to stále spíše hudba budoucnosti,“ říká starosta Uničova Radek Vincour. 

Ve stejně velkém Jeseníku uvažují jinak. O pořízení vozidel s alternativním pohonem už měsíce přemýšlejí. „Určitě to jde. Jsme lázeňské město v srdci přírody a ochrana životního prostředí a ovzduší jsou pro nás prioritou. Ano, je to kapka v moři, ale zároveň signál, že nám na zdravém životním prostředí záleží. Město by mělo jít příkladem,“ uvedl starosta Adam Kalous (ANO). V Jeseníku podle starosty v letošním roce plánují pořídit několik aut se šetrnějším pohonem pro městský úřad a městskou policii. „Nemusí to být pouze elektromobil, ale i vozidlo na stlačený zemní plyn nebo hybrid. V letošním roce to máme v plánu,“ dodal Kalous. 

Úřady veřejné správy mohou podat žádosti do 27. září letošního roku. „Doprava je stále jeden z faktorů znečištění ovzduší, každoročně přibývá 200 tisíc nových vozů, a to významně dopadá na životní prostředí. Podpora alternativní dopravy s nízkými nebo nulovými emisemi by mohla našemu ovzduší postupně ulevit,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. 

Ministerstvo má vyhrazeno 100 milionů korun, které plánuje rozdělit v poměru 80:20 na elektromobily a plug-in hybridy a menší částí podpoří vozidla na CNG a auta s plně hybridním pohonem. Výše dotace je dána fixní částkou podle konkrétního typu pohonu a kategorie vozidla. Třeba pro malá auta do 2,5 tuny je příspěvek u nejběžnějších elektromobilů 250 tisíc korun, u plug-in hybridů do 2,5 tuny je 200 tisíc a vozů na CNG a klasických hybridů 50 tisíc korun. V případě minibusu do 7,5 tuny může žadatel dosáhnout na jeden milion korun. 

Zdroj: Přerovský a Hranický deník 
Datum: 5. 2. 2018

Český plynárenský svaz

Jazyk: