Novinky

Také dopravní podnik bojuje s mrazy, technici rozehřívají ráno vozy, 27. 02. 2018

Přestože mrazivé počasí z posledních dnů způsobuje mnohé komplikace, je Dopravní podnik Ostrava (DPO) na dvouciferné minusové teploty podle slov vedení společnosti připravený. 

Dopraváci posilují noční směnu, aby autobusy ráno nastartovaly bez větších obtíží a první cestující měli ve vozidlech tepleji, technici zavádějí opatření k eliminaci problémů vznikajících při velmi nízkých teplotách. 

„Takový mráz je v dopravě opravdu komplikací, ale bojujeme s ním, jak nejlépe umíme. V noci z neděle na pondělí jsme posílili noční směnu, abychom zajistili, že se autobusy při výjezdu neopozdí. Na směnách jsou tzv. „startovači“, kteří zajišťují, aby v autobusech bylo dříve tepleji a nezamrzaly například dveře,“ vysvětluje opatření generální ředitel DPO Daniel Morys. 

Pro případy potíží je posílena také směna údržby v garážích. DPO má dnes již všechny dieselové autobusy vybaveny předehřívači motorů, které ohřívají chladicí kapalinu a zajišťují snadnější nastartování v případě mrazů. 

CNG autobusy tento problém nemají a startují takřka bez problémů i při velmi nízkých teplotách. Autobusy jsou vytápěny odpadním teplem vznikajícím při chodu motoru, podobně jako osobní vozidla. 

Na tramvajové a trolejbusové tratě jsou v mrazivých dnech vypravovány jako první speciálně upravené vozy s odolnější lištou na pantografech, resp. odolnější hlavicí na sběračích, která v případě nutnosti sráží led z trolejí a usnadňuje tak jízdu dalším vozidlům. 

Tramvajové výhybky jsou opatřeny vytápěním, které pomáhá udržovat plynulou kolejovou dopravu. 

„Topení v interiéru tramvají a trolejbusů je nyní po celou zimu zapínáno vlastně trvale. Nepřetržitá služba na tramvajových nástupištích zajišťuje posyp a stará se tak o bezpečnost, našim řidičům poskytujeme ve vozovnách teplé nápoje a samozřejmě mají zimní verzi uniforem,“ doplňuje seznam opatření proti mrazu ředitel DPO Daniel Morys.

Zdroj: patriotmagazin.cz
Datum: 27.2.2018

 

Český plynárenský svaz

Jazyk: