Novinky

V Břeclavi jezdí na stlačený zemní plyn, 20. 04. 2018

Sněženkou, Slunečnicí nebo Pampeliškou se mohou od včerejška svézt lidé v Břeclavi. Tamní dopravce Bors představil flotilu čtrnácti nových autobusů. Ekologická jména napovídají, že mají pohon na stlačený zemní plyn. Určená jsou pouze pro městskou hromadnou dopravu. „V provozu jich je nyní osm, dalších šest nasadíme na začátku srpna,“ uvedl generální ředitel dopravce František Zugar. 

Nově pořízené autobusy jsou nízkopodlažní, klimatizované a bezbariérové. Snáz do nich podle dopravce nastoupí důchodci, rodiče s kočárky a postižení. Díky snížení emisí produkovaných autobusy se navíc zlepší kvalita ovzduší ve městě.

Novinka pro cestující jsou USB nabíječky na mobilní zařízení. „V rychlosti si nabiji aspoň na chvíli telefon. Bude to velký bonus pro cestování po městě,“ ocenila například Břeclavanka Lenka Holečková. 

Bors Břeclav využil možnosti získání dotace ve výši šestaosmdesáti milionů korun na nákup nových vozidel, na které přispívá Evropská unie. Podle pravidel dotace se sníží budoucí náklady města na dopravu. „Výdaje na spotřebu nových autobusů na zemní plyn jsou o deset procent nižší než u naftových motorů,“ dodal Zugar. Firma také postavila stanici stlačeného zemního plynu v areálu čerpací stanice Bors.

Zdroj: Břeclavský deník 
Datum: 19. 4. 2018

Český plynárenský svaz

Jazyk: