Novinky

MHD má nové busy na plyn, 14. 11. 2019

Obnova vozového parku pokračuje. Cestující vozí po Chomutově a Jirkově autobusy a trolejbusy nakoupené za více než čtvrt miliardy. Poslední dva autobusy dorazí do června 2020.

Chomutov, Jirkov Další tři nízkopodlažní městské autobusy převzal Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova. Jedná se o dvanáctimetrové vozy Solaris Urbino s pohonem na stlačený zemní plyn. Jejich dodávka je součástí největší obnovy vozového parku za více než dvacet let existence dopravce. 

Nové autobusy se zapojí do provozu během několika dní. Cestující nejspíš ocení, že jsou pohodlnější než původní vozy. „Hlavním aspektem je vyšší komfort, plnohodnotná klimatizace, kamerový systém v interiéru vozidla a tichý motor. Cestující už neobtěžuje zápach spalin z motorové nafty,“ popsal ředitel dopravního podniku Petr Maxa, v čem vidí největší posun směrem k pasažérům. 

Moderní nízkopodlažní autobusy od polského výrobce také nabízejí plošinu pro vozíčkáře a nový vnitřní informační systém na LCD panelech zobrazující průběh linky na zastávkách. 

Pohon na plyn zaručí ekologičtější provoz, protože díky systému spalování autobusy produkují nejméně o pětinu méně oxidu uhličitého. Navíc jsou s ním spojené nižší provozní náklady. 

„Pokud jde o náklady na pohonné hmoty, jsou nižší zhruba o třetinu,“ upřesnil předseda představenstva dopravního podniku Jaroslav Komínek, který už má také představu, jak ušetřené peníze zapojit. „Dáme je do lidí navýšíme mzdy našich zaměstnanců,“ dodal. 

Dopravce v současnosti provozuje 36 městských autobusů, z toho je 23 na plyn. Nových autobusů má podnik zatím jedenáct.

Zdroj: Chomutovský deník 
Datum: 12. 11. 2019

 

Český plynárenský svaz

Jazyk: