Novinky

Kdy se firmě skutečně vyplatí CNG?, 03. 06. 2020

Kdy se firmě skutečně vyplatí CNG?

Relativně velké množství firem v Česku začíná do své logistiky zapojovat automobily s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Postupně vzrůstá i počet plnicích stanic.

Firmy mají dvě možnosti, jak svou flotilu převést na CNG. Mohou buď nechat konvertovat motory stávajících vozidel tak, aby mohly využívat jak zemní plyn, tak benzin, nebo přímo nakoupit speciálně vyrobené vozy s palivovou soustavou uzpůsobenou na CNG už z výroby. Převod motorů je poměrně náročným úkonem, který pro každé jednotlivé vozidlo přijde na desítky tisíc korun. Spíše se tedy doporučuje vozidla na tento alternativní pohon rovnou koupit.

Drtivá většina prodávaných vozů s pohonem na CNG má bivalentní motor, takže jezdí na plyn i benzin. Rozdíl v ceně oproti autům s klasickým spalovacím motorem není tak velký. Výhodnost nákupu či převedení se ovšem projeví až po několika letech, je tedy dobré před investicí do CNG zvážit, kolik kilometrů firemní vozy najezdí a jak dlouho budou sloužit.

CNG a daňové zvýhodnění

Jedním z hlavních nástrojů, kterými vláda zvýhodňuje ekologicky šetrnější vozidla, je zdanění. Spotřební daň za CNG začala při jeho zavedení na náš trh na nule, postupně se ale začíná zvyšovat. Od letošního roku došlo k výraznému navýšení na 2,80 koruny za metr krychlový, což je prakticky dvojnásobek oproti dani, která platila v předchozích dvou letech. Neznamená to ale, že by byl konec s výhodností CNG. Jeho cena se stále pohybuje výrazně níže, než je tomu u benzinu nebo nafty.

Vláda se zavázala k tomu, že zvýhodněné zdanění pro CNG potrvá minimálně do roku 2025 a nepřekročí v tomto období tři koruny za metr krychlový. Další výrazné zdražení tedy v příštích pěti letech nepřijde.

Používání CNG je ovšem pro řidiče cenově výhodné nejen kvůli spotřební dani, která snižuje cenu paliva. Automobily, které využívají stlačený zemní plyn, jsou také osvobozeny od silniční daně. To platí pro vozidla s hmotností nepřesahující 12 tun. Na silniční dani tak mohou řidiči ročně ušetřit v některých případech více než 4 000 korun.

Zdroj: Anopress, NEWTON Media, a.s., Ekonom (zkráceno)
Datum: 28.05.2020

Český plynárenský svaz

Jazyk: