Novinky

Bonett loni prodal 16 mil. m3 CNG plynu pro dopravu, meziročně o 15 procent víc, 06. 04. 2021

Česká skupina Bonett loni prodala téměř 16 milionů metrů krychlových stlačeného zemního plynu (CNG) pro dopravu, meziročně o 15 procent více. Společnost o tom dnes ČTK informovala v tiskové zprávě. Firma tvrdí, že tak navýšila podíl na trhu na 17,3 procenta a po roce se vrátila na pozici největšího prodejce CNG pro dopravu v ČR. 

Bonett uvedl, že loni rozšířil počet svých plnících CNG stanic v Česku na 45, letos firma plánuje zprovoznění dalších minimálně deseti stanic. Vedle budování sítě CNG se chce společnost v letošním roce zaměřit i na vodíkové stanice a stanice s LNG (zkapalněným zemním plynem). 

"Aktuálně budujeme první tři vodíkové stanice v ČR, pro naše LNG stanice vyřizujeme stavební povolení, do dvou let bychom chtěli mít minimálně osm LNG stanic na hlavních dálničních tazích," řekl dnes člen představenstva společnosti Bonett Gas Investment Václav Holovčák. 

Český plynárenský svaz (ČPS) už dříve uvedl, že spotřeba CNG a LNG loni v Česku i přes koronavirovou pandemii vzrostla. Meziroční nárůst výtoče CNG, LNG a zemního plynu s příměsí biosložky, takzvaného BioCNG, činil 1,8 procenta. Celková spotřeba těchto plynů dosáhla na téměř 93 milionů metrů krychlových. Největší část, 90,4 milionu metrů krychlových, tradičně připadla na palivo CNG.

Podle webu cng4you.cz, který tuzemský trh se CNG a LNG sleduje, v Česku nyní jezdí přes 27.700 vozidel na CNG, o desetinu více než v roce 2019. Podle dat Svazu dovozců automobilů je v Česku registrováno zhruba 8,3 milionu vozidel všech kategorií. Podíl těch s pohonem na CNG tak činí zhruba tři desetiny procenta. 

Výhodnost CNG a LNG proti tradičním pohonným hmotám podporuje mimo jiné spotřební daň. Od začátku loňského roku sice stoupla spotřební daň na metr krychlový těchto plynů jako automobilových paliv z 1,44 Kč na 2,80 Kč, stále je ale významně nižší proti 12,84 Kč za litr benzinu. ČPS naopak kritizoval snížení spotřební daně na naftu o korunu na 9,95 Kč za litr, ke kterému došlo od začátku letošního roku.

Bonett působí na českém, slovenském a polském trhu a orientuje se na investice, provozování a dodávky stanic na alternativní paliva. Skupina má v portfoliu pod značkou Bonett EUROGAS aktuálně 48 CNG stanic v investiční hodnotě více než 350 milionů korun. V příštích letech Bonett plánuje vybudovat několik desítek dalších nových CNG stanic a LNG projekty. Zaměřit se hodlá také na výrobu a prodej biometanu ve vlastní síti. Celkové investice skupiny jsou plánovány až na 500 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Datum: 31. 3. 2021

 

 

Český plynárenský svaz